
Průzkum ukázal, že záznamy o rodinném rozpočtu nějakým způsobem vede 70 % Čechů.
Zdroj: ČSÚ
Mít jasný přehled o výdajích však nemusí být vždy snadné, obzvlášť v případě, máte-li účty u více bank, kreditní kartu a k tomu i nějaké peníze v hotovosti.
Řešením může být, když si své výdaje budete evidovat – ať už na papíře, v počítači nebo v mobilu.
Najdete-li ve svých záznamech opakující se výdaje za věci a služby, které váš rozpočet zbytečně zatěžují, jako jsou nákupy v drogerii či návštěvy restaurací, můžete do budoucna zkusit tyto útraty omezit.
Když díky rozpočtu vidíte, kolik vám měsíčně zbývá, můžete začít šetřit automaticky. Nastavte si trvalý příkaz a přebytečné finance ihned po výplatě posílejte někam, kde je nemůžete tak snadno utratit – např. na spořicí účet. Anebo je investujte do podílových fondů, kde je to dnes možné už od několika set korun měsíčně. Průzkum ukázal, že pravidelně investuje 15 % lidí, nejčastěji těch s vyššími příjmy.
A co na to statistici a jejich statistiky?
Na finanční situaci tuzemských domácností se v jednom ze svých loňských šetření zaměřil také Český statistický úřad (ČSÚ). Kromě jiného zjišťoval, zda a jak domácnosti spoří. Schopnost ušetřit měsíčně nějakou částku uvedlo podle statistiků 67 % domácností.
„Tento podíl výrazně roste s výší příjmu a s přítomností druhé dospělé osoby v domácnosti. U domácností, které tvoří jen jedna dospělá osoba, ale tento podíl nepřesahuje dvě třetiny, přičemž mezi samoživitelkami s dětmi nedokáže našetřit měsíčně žádnou kladnou částku dokonce více než polovina,“ vysvětlila Michaela Jirková z ČSÚ. Podobně jsou na tom jednotlivci ve věku 65 a více let.
Na čerstvá data ČSÚ za celý rok 2018 se odvolává i ekonom Lukáš Kovanda: „Přibližně každý jedenáctý Čech byl loni ohrožen příjmovou chudobou. To je o něco více než předloni. V roce 2017 mělo čistý příjem pod hranicí příjmové chudoby 9,1 procenta Čechů, loni to už bylo 9,6 procenta.“